AFRICKÁ OKRASNÁ KOPŘIVA – COLEUS BLUMEI

Africká kopřiva je velice nenáročná rostlinka, která se pěstuje převážně pro okrasný list. Její hluchavkovité květy nejsou nijak výrazné a zaštipují se (pokud nechcete získat semínka), jelikož rostlinu vysilují. Existuje spousta druhů a mutací.

Nemá ráda zimu, tedy dlouhodobé teploty pod 10 stupňů Celsia. Miluje přímé sluníčko, na kterém získá ještě sytější zbarvení. Ale každou rostlinu je potřeba postupně na slunce navykat ze stínu, do polostínu až potom na slunce. Za velkého chladu opadávají a vadnou lístky, což může mít pro rostlinku fatální následky.

Kopřivy je potřeba pravidelně zaštipovat, aby dosáhly košatosti. Nepsaným pravidlem je zaštipování nad 3. nebo 4. kolínkem. Kopřivy se množí řízkováním, semeny. Dají se také pěstovat ve stromkové formě. Existují různé velikosti – velkolisté odrůdy (např. Kong), drobnolisté (např. Sumatra) nebo převislé (např. Alamare). .

V horkých dnech má kopřiva větší spotřebu vody, ale pozor na přelití, hrozí uhnívaní kořenů. Raději sušší než přemokřený substrát. Kopřivu můžete rosit, jen ne na přímém slunci (hrozí spálení) a nejlépe kde koluje vzduch (hrozí plíseň nebo padlí).

Kopřiva není náročná na půdu. Občas můžeme pohnojit běžně dostupným hnojivem.

Kopřivy jsou uváděny jako jednoleté rostliny. Ale při správné péči vydrží i několik let. Přes léto je letníme venku a od podzimu se o ně staráme jako o běžnou pokojovou rostlinu (potřebuje hodně světlé místo, mírnou zálivku, pokojovou teplotu).

Svou barvu lehce mění během celého roku, záleží na ročním období, pěstebních podmínkách a umístění. Já jim říkám „chameleonky“. V zimě, kdy je málo světla, jsou bledé a přes léto výrazně syté barvy. Nejkrásnější zbarvení získávají na podzim.

MNOŽENÍ SEMENY
Semena vyséváme v únoru – dubnu, pokud chceme, aby nám kopřivy krásně dorostly do truhlíků. Pokud je pěstujeme pouze v bytě, můžeme vysévat v průběhu celého roku. Použijeme výsevní substrát, který udržujeme stále mírně vlhký se vzdušnou vlhkostí. Postačí k tomu substrát ve výši cca 3 cm, např. průhledná miska od hroznů z obchodu s víkem + igelitový sáček na překrytí. Semínka vysejeme na substrát, lehce přitlačíme a porosíme postřikovačem. Umístíme na teplé a světlé místo (nikoliv přímé slunce). Cca po týdnu se začnou objevovat malé rostlinky, náročnější odrůdy se objevují později, někdy až po 3 týdnech. Mladé rostlinky jsou ze začátku zelené, postupně se vybarvují (některé odrůdy se plně vybarví až druhým rokem života). Pikýrujeme do běžného substrátu až jsou dostatečně vzrostlé (mají 4 lístky, začínají nabírat barvu).

MNOŽENÍ ŘÍZKY
Řízky po vybalení (pokud putovaly přepravní společností) namočíme celé cca na 2 hodiny do mísy s pokojovou vodou. Lehce seřízneme oschlé konce, od spodu směrem nahoru otrháme přebytečné listy (kopřivu by při kořenění vysilovaly), bohatě jí postačí 4-6 vrcholových listů. U velkolistých odrůd listy v polovině ustřihneme nůžkami. Dáme kořenit na světlé místo do skleničky s vodou (ne přímé slunce). Prvních pár dní může být řízek povadlý (vůbec se nelekejte, brzy nabere sílu, je to běžná reakce při přepravě a změně prostředí). Již po pár dnech začne řízek tvořit kořínky, poté můžete zasadit do zeminy, mírně zalévat a postupně navykat na sluníčko.